„Táncok a billentyűkön”
.jpg.jpg)
„Táncok a billentyűkön” XI. Térségi Zongorás Találkozó
Kedves Csaba!
Szeretnék röviden beszámolni a kedden lezajlott „Táncok a billentyűkön” elnevezésű XI. Térségi Zongorás Találkozónkról, melyre a hangszert biztosította. A programot idén egy nagyobb rendezvénybe illesztettük, amely az I. Ifjúsági Összművészeti Fesztivál nevet viseli és a zenei programok mellett megjelennek a néptánc és képzőművészeti tagozataink is. A keddi zongorás találkozónkat szerdán egy reneszánsz témájú rajzpályázat eredményhirdetése és kiállítása követte, majd pénteken egy országos néptánc versennyel zárul a programsorozat. A rendezvényt a Nemzeti Kulturális Alap-hoz benyújtott pályázatból finanszírozta alapítványunk.
Köszönöm segítségét és rugalmasságát, hogy a hangszer korán megérkezhetett, mert az előző napi kiszállítás a választások utáni munkálatok miatt nem volt lehetséges. Mind a szállító, mind a hangoló urak gyorsan és precízen dolgoztak, az egyik számlát megkaptuk, még aznap és utaltuk is, a másikat a szállításról még várjuk.
Maga a találkozó idén kisebb keretek között zajlott a szokásosnál, hiszen már két éve szünetel megrendezése a járvány miatt. Idén hét iskola húsz ifjú zongoristája szerepelt a programban a HEK1-től a 9. évfolyamig.
A résztvevő iskolák a következők voltak:
· Múzsák AMI Dabas
· Dezső Lajos AMI Dömsöd
· Ádám Jenő Általános Iskola és AMI Szigetszentmiklós
· Bocskai Református Oktatási Központ Halásztelek
· Hunyadi Mátyás Általános Iskola Gimnázium és AMI Halásztelek
· Lauder Javne Iskola Budapest
· Ránki György AMI Ráckeve
11 órától már megkezdhettük a próbákat a zongorán, melyet így minden gyerek ki tudott próbálni a találkozó előtt. A találkozó idei témája a különböző országok és népek zenéje volt, ennek megfelelően az egyik darab kötelezően egy tánc volt, a másik valamilyen nép zenéjének a feldolgozása. A zongoradarabok előadása mellett a gyerekeknek minden évben egy zenei totóval készülünk, melynek nem titkolt célja az ismeretterjesztés, mindig az aktuális témának megfelelő kérdésekkel. A totó kitöltői is apró jutalomtárgyakat, csokit kapnak. A versengés 14 órakor kezdődött és 16 óráig tartott a darabok előadása. Minden gyerek emléklapot és kis ajándékot kapott szereplése után, majd az összes növendék játéka után a zsűri megkezdte munkáját, hogy kiválaszthassa a legjobb produkciókat az elhangzottak közül. A zsűri elnöke idén Barcsik Hédi zongoratanárnő, a Budakeszi Czövek Erna Zeneiskola igazgatója, szakértő és szaktanácsadó mesterpedagógus volt, aki kedves szavakkal méltatta és értékelte az elhangzott darabokat. Amíg a zsűri értékelt, iskolánk rövid műsorral köszöntötte a vendégeket: gitárzenekarunk reneszánsz dallamokat adott elő ének kísérettel, néptáncosaink pedig bánáti szerb táncokat mutattak be a közönségnek, majd tácházba invitálták a gyerekeket, melyet néptánctanárunk Nagy Tímea vezetett.
Ezt követte a gála, melyen a zsűri által a legmagasabb pontszámban részesített produkciókat újra meghallgattuk. Ezeket a gyerekeket értékes zenei könyvekkel és elismerő oklevéllel jutalmaztuk. Az esemény igazán jó hangulatban és magas szakmai színvonalon valósult meg, egy közös csoportképpel zárult, melyen a zongorista növendékek és felkészítő tanáraik szerepeltek.
Hálásan köszönjük ezt a csodálatos hangszert, amely nagyban emelte a találkozó szakmai színvonalát. Nagyon jó érzés volt látni, hogy amikor már minden véget ért, a gyerekek este hétig, egészen a zongora elszállításának pillanatáig ottmaradtak és a egyik a másik után kéredzkedett oda zongorázni, mert nem tudtak betelni a hangzással, amihez hasonlót sajnos nem tapasztalhatnak az iskolában, mivel nincsenek ilyen nívós hangszerek még a művészeti iskolákban sem.
Köszönettel és üdvözlettel:
Horváthné Baranyai Ágnes
igh.
Ránki AMI Ráckeve
Ráckeve Művészetoktatásáért Alapítvány